MEMBER LOGIN
Forgot your password?


48 Hour Films 2013

Results from the annual ceremony at the Belcourt Theatre..

Key:

AWARD

“Project Title”
Filmmaking Team

BEST FILM
“Little Red”
Bar Sinister

RUNNER UP BEST FILM
“Forbidden Fruit”
Mightyfine Pictures

SECOND RUNNER UP BEST FILM
“Fort Camo”
Zensational Productions

THIRD RUNNER UP BEST FILM
“Son of Worthlessness”
Walltie Films

AUDIENCE AWARD GROUP A – TIE
“Honest Statesman”
Colab Films

AUDIENCE AWARD GROUP A – TIE
“Power Pals”
Three-twenty Pictures

AUDIENCE AWARD GROUP B
“FortCamo”
Zensational Productions

AUDIENCE AWARD GROUP C
“Forbidden Fruit”
Mightyfine Pictures

AUDIENCE AWARD GROUP D
“First Call”
JBrant Films

JUDGES AWARD
“Sorry About Tomorrow”
Paper Ghost Pictures

BEST DIRECTOR
MotkeDapp
“Sorry About Tomorrow”
Paper Ghost Pictures

BEST ACTOR
Jeff Cyrus – Character: “SKID”
“First Call”
JBrant Films

BEST ACTRESS
Colleen Helm – Character: “CRICKET”
“Sorry About Tomorrow”
Paper Ghost Pictures

BEST SUPPORTING ACTOR
Phil Brady – Character: “COOKIE”
“Little Red”
Bar Sinister

BEST SUPPORTING ACTRESS
Judy Jackson – Character: “NUN”
”Little Red”
Bar Sinister

BEST USE OF PROP
“Forbidden Fruit”
Mightyfine Pictures

BEST USE OF CHARACTER
“Consequence”
Physically Awkward Films

BEST USE OF DIALOGUE
“Presumption”
Perfection

BEST CINEMATOGRAPHY
Micah Simms
“Sorry About Tomorrow”
Paper Ghost Pictures

BEST WARDROBE
Ruth Broyles / Angela Relder
“Sandia Grande”
Crop Circle

BEST SCREENPLAY
Motke Dapp
“Sorry About Tomorrow”
Paper Ghost Pictures

BEST GRAPHICS
“Forbidden Fruit”
Mightyfine Pictures

BEST EDITING
Tim Arnold / Katie Sluder
“Sorry About Tomorrow”
Paper Ghost Pictures

BEST SOUND DESIGN
Jimmy Jernigan
“Sorry About Tomorrow”
Paper Ghost Pictures

BEST MUSIC SCORE
Christopher Gentle
“Consequence”
Physically Awkward Films

BEST MAKE-UP
“Dolled-Up”
1917 Studios

BEST FANTASY
“Stuck”
First Unit

BEST CRIME / GANGSTER
“Pushin’ Sixty”
The Fridgerators

BEST SUPER HERO
“Return Of TheHydrant”
Skycake Productions

BEST ROMANCE
“Something Sticky This Way Comes”
Hoot In A Holler Productions

BEST DRAMA
“Consequence”
Physically Awkward Films

BEST SCI – FI
“Sorry About Tomorrow”
Paper Ghost Pictures

BEST COMEDY
“First Call”
JBrant Films

BEST VACATION / HOLIDAY
“Summer Vacation”
A River Films Through It

BEST SPY
“Final Contract”
Myrmidon Productions

BEST B MOVIE
“Son of Worthlessness”
Walltie Films

BEST THRILLER / SUSPENSE
“Dolled Up”
1917 Studios

BEST MYSTERY
”3 Rounds”
Apache Legends

BEST MUSICAL
“Shine On”
Dust and Ash Productions

BEST BUDDY FILM
“Fort Camo”
Zensational Productions

BEST WESTERN
“Sandia Grande”
Crop Circle Films

BEST DARK COMEDY
“Forbidden Fruit”
Mightyfine Pictures

BEST MISTAKEN IDENTITY
“Little Red”
Bar Sinister

JUDGES
David Bennett – Altura Productions
Ken Goddard – KEG Financial Advisors
Brent McCorkle – Writer/Director “Unconditional”

AWARDS PRESENTERS
Carolyn McDonald – MacVision
Maxx Shores – Spray Can Designs
Dereck Oxford – The Video Company
Ted Crockett- Nashville Film Festival
Andy van Roon – Film-Com

2013 NASHVILLE 48 HOUR FILM PROJECT PRODUCER
Jeffry Gordon

SPECIAL THANKS
Executive Producer DEBORAH GORDON
Team Viewing Assembly MARK MITCHELL
Awards Ceremony Media ROBERT SWOPE
Media Management TIM ORMOND
Belcourt Theater Lead Projectionist KIRK FUTRELL
Belcourt Theater Event Management MELINDA MORGAN
Awards Design MAXX SHORES
Award Skyline Photo CODY MARTIN

VOLUNTEERS
Shannon Stevens; Angela Stevens; Dwayne Logan; Rachel Logan; Carolyn Logan

FILMNASHVILLE FOUNDATION SPONSORS
NuMynd Studios www.numyndstudios.com
The Video Company www.tvcnashville.com
Spray Can Designs www.spraycandesigns.com
Magic Box Editing www.magicboxeditorial.com
Cabana Restaurant www.cabananashville.com
The Belcourt Theater www.belcourt.org
Film-Com www.film-com.com

CITY OF NASHVILLE, TENNESSEE

A FILMNASHVILLE PRODUCTION
www.filmnashville.org


  • FilmNashville Bulletin

    Click Image Below
    To Receive
    FilmNashville Bulletin

    FilmNashville Bulletin